Gränslösa demoraliserande fikastunder i tid och otid, kanelbullar, mellanmål, tacofredag, långlunch, middagsdejter, kakbak och ett ohyggligt frosseri rent allmänt har skapat en ansträngd situation i Sverige. Inflationen skenar ikapp med allt större klädstorlekar… Ramadan är lösningen! En utökad fastemånad kan framgångsrikt användas för att stävja ekonomisk oro!
SD har visserligen fortsatt knorra om islamisering, men det är bara käbbel och man kan lugnt köra över dem.
Den 23 mars träffas således ”Ramadanavtalet” som går ut på att svenska folket tvångsansluts till fastemånaden vare sig de vill eller inte. ”Perfekt” slår Ebba Busch fast. ”Det får vara slut på den ohälsosamma kroppspositivitetstrenden! Vi ser många fördelar. Arbetslinjen hålls då matpauser elimineras. Radikalt minskad elförbrukning! Mindre drivmedelsutsläpp! Och drastisk viktminskning i alla ålderskategorier… Vi krymper helt enkelt svenska folket!” Även S är positiva. I synnerhet Annika Strandhäll anser det vara en utmärkt idé att ”svälta” ut framför allt pensionärerna som enbart tär på samhällets resurser.
Ramadanavtalet innebär i korthet att fastemånaden utökas för att gälla inte bara en,utan alla årets månader, med start 1 april och fortlöpande. Alla måltider från solens uppgång till solens nergång stryps, med dispens i Norrland där inga måltider får intas alls under sommarmånaderna då ljuset aldrig riktigt försvinner.
Svensken får vidare inte handla mat under vardagarna. Den stora psykologiska vinsten är att ingen kommer att klaga på prishöjningar då ingen mat kommer att säljas alls.
För enkelhets skull stryper man även vattentillförseln i hemmen, då man bör träna på en utökad krisberedskap i statlig regi. ”Att vara hungrig och törstig är bara en social konstruktion” förklarar Ulf Kristersson i ett pressmeddelande. ”För att hålla samman Sverige måste vi sätta våra kroppsliga behov åt sidan!”
Vem har påstått att det är viktigt att äta? I själva verket är det precis tvärtom och med inspiration av islam kan Ramadanavtalet kanske blidka sultanen i Istanbul, samt hjälpa Sverige in i NATO.
Fri satir. Swish 0733289122
1 kommentar (+lägga till din?)