Det är så här vi måste föreställa oss att snacket går på firmafesterna. Denna hybris är för många en typ av förträngning, ett sätt att hantera för sig själv att man ändå är OK, och få det bekräftat av andra som gör samma sak. Då blir man tillsammans övermänniskor, nietzscheaner.
För att slippa vara den lilla lort man egentligen, innerst inne, vet att man faktiskt är. Simpla, men djupt korrumperade människor. Så ser det mänskliga medvetandet ut, i alla fall hos de flesta. Sedan har vi förstås även en hög överrepresentation av psykopater bland dessa.
Och psykopaterna behöver inte ens rationalisera sitt eller företagets beteende för sig själva. De vet exakt vad de håller på med och de känner lika lite skuld som den Walker visar. Han skulle mycket väl kunna vara en av dem, även om jag misstänker att han är för dum. Psykopater är sällan dumma. De är bara onda.
Walker hör inte osannolikt till de inkvoterade. Det vore sannerligen en ödets ironi i så fall, att det var genom en sådan den stora hemligheten avslöjades. Går vi några steg upp i Pfizers organisationspyramid istället så ökar troligen både psykopattätheten och den rena ondskan.
Psykopaterna har inga problem med att förstå varandra, de blir bara obekväma när de förstår att det finns dem som genomskådar dem, utan att själva vara korrumperade. Sådant kan de inte förstå. Hur kan man inte vilja göra som dem, när man har kapaciteten och får chansen?
Senaste kommentarer