Gaslighting och post-sanning

Det mest eftersökta ordet på internet 2022 var gaslighting. Gaslighting är ett vardagligt sätt att hänvisa till taktik och knep som används för att få en person att tvivla på sin verklighet och ifrågasätta vad de känner, tror och gör.

Syftet är att försvaga offret psykologiskt för att påverka deras uppfattningar, beteende och beslut. Idén användes ursprungligen i en pjäs från 1938 och som blev film 1944. Filmen, Gaslight, berättar historien om en skrupelfri man som bestämmer sig för att manipulera sin fru till den punkt där hon börjar tro att hon blir galen – för att få henne intagen på mentalsjukhus. Bland hans många knep riggar mannen gaslamporna i huset som tändes och släcktes när hans frun var ensam hemma.

Ordet föll ur bruk fram till mitten av 1990-talet, då det blev populärt bland psykologer och psykiatriker. Nu har ordet fått en vidare och större betydelse.

Listan över taktiker som används av de moderna gaslighters är lång och innehåller motsägelser, förvirring och skepsis om giltigheten av tidigare obestridliga sanningar som sedan ersätts med falska berättelser. Det finns också attacker på personens självkänsla och utnyttjandet av deras osäkerhet, tillsammans med döljandet av information och den ständiga användningen av osanningar.

Den explosiva ökningen av frekvensen av internetsökningar efter ordet kommer inte bara från dessa områden, utan också och på ett massivt sätt från politiken, där gaslighting formar vad hela samhällen tror. Faktum är att gaslighting är nära besläktat med ett annat ord post-sanning. Detta är benägenheten att acceptera en idé som sann baserat på känslor snarare än fakta.

Under de senaste åren och i många olika länder har vi sett hur den allmänna opinionen har påverkats av ledare och grupper som föraktar data, bevis och till och med logik. Känslor och ”alternativa fakta har fått råda.

I Sverige har gaslighting och post-sanning präglat politiken under 2000-talet. Vi såg det under migrationen – allt skulle ju bli så bra. Migrationen skulle ju bli lönsam på sikt! Ord som främlingsfientlig, rasist och fascist blev skällsord som syftade på att alla som hade ”fel” åsikt skulle tveka på om de hade rätt eller var genomusla personer.

Samma sak hände med klimatfrågan. Isbjörnar höll på att drunkna, haven kokar, kornas fisande orsakar klimatkatastrof och världen håller på att gå under om vi inte raskar på med klimatomställning för en hållbar värld. Alla vi som påtalar att solen fortsätter att skina och att vi knappast kan påverka de underjordiska aktiviteterna blev genast klimatförnekare och vi skulle lyssna på Greta och de andra ”hitta-på-experterna”. Politikerna hade ju bestämt och gjort ett Parisavtal som vi alla måste ställa upp på – om vi tror på klimatkatastrofen eller ej!

Alla minns vi väl hysterin kring Covid-19. Ständiga presskonferenser vars enda syfte var att skrämma upp befolkningen. Jag minns svaret på en fråga som ställdes till Folkhälsomyndigheten. En reporter frågade om hur de skulle lyckas med att få det stora flertalet att vaccinera sig. Svaret var: ”Vi ska lyckas! Med ständig information ska vi övertala dem!” Ja, befolkningen skulle överösas med information tills de tröttnade och tog sina sprutor! När strategin inte lyckades som de ville kom Vaccinpasset och det skulle mana på de olydiga.

Det mest aktuella exemplet är Magdalena Andersson och hennes parti som hela tiden använder gaslighting mot den nya regeringen och serverar post- sanningar till befolkningen. Hon talar ju ständigt om för oss att vi ska vara besvikna på den regering som vi nu har haft i snart fyra månader. Men hon nämner aldrig vilka problem som de fick ta över efter hennes egen regering som härskade i åtta år.

Nu tror jag inte att problemen är speciella för Sverige. Det verkar som om hela västvärldens politiker har blivit specialister på gaslighting och att använda post-sanningar. De verkar inte att förstå att vi genomskådar dem och blir arga. De slår tillbaka och talar om trollfabriker och fakenews. De skyller helt enkelt andra för det som de själv sysslar med. Hur ska vi få dem att förstå att vi inte gillar deras lögner och vill ha en annan politik?

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Livsideal

Jag vill leva som jag lär och inte som någon annan vill att jag ska.

Kronisk levende

Lev idag, imorgen er idag igår.

Busiga mor

My Home My Place My Life My Story

دفتر بهار

نکنه ها باقی است

پیشگام

نشریه سوسیال دمکرات های ایران

DET GODA SAMHÄLLET

HÄR SKAPAS SAMTIDENS SJÄLVFÖRSTÅELSE

Motvalls blogg

Förflugna tankar och bevingade ord.

Mons Krabbe

Samhällsdebatt, historia och säkerhetspolitiska analyser

Prickiga huset

Hälsobloggen

Kulturbilder

Svenska Kulturbilder - binder samman forntid med nutid

moviesaredreams831071279.wordpress.com/

EN KAXIG SVENSK BLOGG OM BROTT MM.

HallonHatt's sida

Just another WordPress.com site

En ängel 👼🏻 med svarta vingar.

Obotlig sjukdom, hobby, fotografering, smycken m.m

Rebecca Hybbinette

- Kamp ger återbäring!

MÅNSSONSKULTUR.SE

JOHNNY M RECENSERAR FILM, MUSIK & SÅNT

Sjunne [ dot ] com

Jan Sjunnesson skriver om politik som om det fanns en frihetlig patriotism och om kultur som om det fanns ett liv bortom politiken.

Sverigekanalen Dalarna

Nationell Webbradio/Dalarna

En gräsrot skriver

Dear past, thank you for all the lessons. Dear future, i am ready. Denna blogg behöver inga donationer. sprid gärna dess innehåll.

Richard Sörman

En annan humaniora

Högrelius funderingar!

Just another WordPress.com site

Kulturminnet

Om det svenska kulturarvets rikedom och kulturen i dagens samhälle

Riksväg 32 på det smålänska höglandet

Säger det hellre med bilder och musik.

Ocensurerade nyheter

Nyheter och politik.

Tommy Hanssons Blogg

Här bloggar Tommy Hansson om aktuella frågor

Alternativ för Sverige till EU-parlamentet 2019

Sverige ut ur EU! EU ut ur Sverige! Dags att ta tillbaka makten! AfS är din röst för swexit och det bästa alternativet för ett suveränt Sverige.

Jenny Piper

Politik, nyheter och samhällsdebatt

Peter Krabbe

Världen i fokus - vem styr vår framtid och varför?

Rakapuckar's Blog

Så bitter på Steffe med alliansen!

Halloj världen!

Ett resemagasin och en blogg av Inger Hansson. Om resor och hållbarhet. Om vackra platser. Om fotografi, natur och lite av varje.

Christer.L.Hansson

Det som danar mig

Vincat Veritas

Låt sanningen segra

Life, Death and all between

Welcome to an expanding worldview

SasjaL

Cyniker är inget man föds som, det är omgivningen som formar ...

Livsglimtar

Bättre sent än aldrig

mickecarlssonsblog om nutidens dårskap

Skillnaden mellan demokrati och diktatur är storleken på gapet mellan makten och folket. I min blogg visas hur gapet dag för dag blir allt större i Sverige.

Ama de casa

En hemmafru i Spanien

Peter Harold - Skrivarens blogg

Skrivandet är frihet - jag skriver för friheten.

%d bloggare gillar detta: