Nepotiströra på Polismyndigheten trots att Dan Eliasson slutat för länge sedan. Staafettpinnen har tagits över av Linda Staaf som på sistone valsat frekvent på löpsedlarna. Staaf tycks ha dragit många långa strån på myndigheten trots att hon mest signalerar att det mesta var ”för lite”. Det tisslas att Linda var missnöjd med chefsjobbet på NOA och löneförhöjningen på nästan 20 000 kronor som hennes förra loverboy, ställföreträdande rikspolischef Mats ”Sugardaddy” Löfving fixade då han ansåg att älskarinnan var ”fel på… ursäkta, lönesatt”.
Ett inofficiellt ansvarsområde torde ha varit att vänslas med Löfving – något som inte riktigt gick som det skulle då relationen ”surnade” enligt en anonym källa.
Löfving polisanmäldes i fjol för grov fridskränkning, olaga förföljelse och ofredande av Staaf, efter att det tog slut mellan dem. Anmälan gjordes av polisens säkerhetschef men las ner hastigt. ”Alla fattade ju direkt att Staaf var en golddigger” utvecklar källan. ”Kolla på hennes kåta uppsyn, liksom… och sen Löfving med sin träbocksaura. Han duger som Sugardaddy, men sen då? Hon tyckte väl att tjugo papp var lite väl snålt för att fortsätta gulla med honom”.
Staaf siktade istället på ett större villebråd. Nämligen den då gifte ÖB Micael Bydén – ett högt höns inom Sveriges försvar, som gjort sig känd bland annat för att ha deltagit i Pridetåg och spexsjungit ”Du kan lita på mig”, något som hans fd hustru kan intyga inte var någon god idé när det stod klart för henne att makens treåriga ”mentorskap” till Staaf utvecklade alltmer romantiska undertoner. Enligt en annan anonym källa – inom Försvarsmakten – kallas Bydén numera ”Hälsingebocken”. Militärerna är upprörda och anser att ÖB ”bedrivit hor” med sina utomäktenskapliga bravader.
Frågan är nu hur Staaf, Löfving och Bydén ska komma vidare för att inte kompromettera känsliga skyddsobjekt. Ett kontroversiellt förslag är att Staafs och Bydéns kärleksrelation blir ”flersam” och mer ”öppen” för att framöver inkludera Löfving, som bjuds in till ett polisiärt/militärt pikant ”mènage a trois” (i folkmun två-etta som skapar begreppet ”Swedish trippel”, gångbart även på EU-nivå).
Så tryggas julefriden – och rikets säkerhet på köpet!
Fri satir. Swish 0733289122
Min satirbok ”Sveriges Lilla Röda” beställer du via mail på katjanouch@gmail.com, 290 kr swishas till numret ovan. Uppge adress och vem den lycklige mottagaren blir som den ska signeras till. Linda Staaf hälsar att Lilla Röda är ”Årets julklapp”
1 kommentar (+lägga till din?)