Björn Wiman och hans kollegor på Dagens Nyheter kunde inte ens räkna ut att Europas särklassigt mest generösa migrationspolitik skulle leda till svåra integrationsproblem, grov kriminalitet och överbelastade välfärdssystem.
Och det var en uppgift som det inte direkt krävdes svart bälte i konsekvensanalys för att klara av.
Det har verkligen gjort Sverige till ett internationellt åtlöje.
Vad ger oss anledning att tro att DN kan bedöma den betydligt komplexare frågan om de globala klimatförändringarna på ett korrekt sätt?
Alldeles oavsett om Elsa Widding har rätt eller fel så förbrukade Peter Wolodarskis och Björn Wimans agendajournalistik med råge allt förtroende i samband med Sandviken-rapporten där de påstod att den lilla staden i Gästrikland tjänade 500 miljoner årligen på sin gräns- och kravlösa invandringspolitik. https://www.dn.se/…/tjanar-over-en-halv-miljard-pa…/
Precis som DN påstod att miljöpartistisk migrationspolitik gjorde Sverige till ett föregångsland då hävdar de att miljöpartistisk klimatpolitik gör Sverige till ett föregångsland nu. Varningsklockor a la ”Hells Bells”, någon?
Det är löjligt att höra lösshosta, som Hasse Alfredsson uttryckte saken.
Hans Thannerstig
Senaste kommentarer