För att förstå hur våra globaliststyrda regeringar kan manövrera så illa att vi nu står på randen till såväl depression som världskrig, så behövs kanske trots allt bara pengar och girighet i lämpligt fördelade proportioner. Alla kan köpas och med sedelpressen kan man köpa alla.
Naturligtvis blir dock den bakvända logiken lättare att förstå och även lättare att bemöta om vi till detta lägger ren ondska, som de ledande strategerna i denna dystopiska mardrömsplan för världen ser ut att besitta.
Men om vi går ner ett par pinnhål på stegen och betraktar dem som till punkt och pricka beskäftigt hjälper till för att genomföra planen. Hur står det egentligen till där? Låt oss ta några exempel innan vi besvarar frågan, så blir det kanske lättare att gissa.
…
Energimyndighetens jämställdhetsrapport:
https://www.gu.se/sites/default/files/2020-05/1737501_rapport-genus-och-j–mst–lldhet-p—energiomr–det.pdf
Företag som lobbar för sina odugliga vindkraftverk:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/foretag-i-upprop-for-tuffare-klimatpolitik
Vad hände med Ringhals 4?
https://group.vattenfall.com/se/nyheter-och-press/nyheter/2022/vad-hande-pa-ringhals-4
Poliskritiken från insidan:
https://www.svd.se/a/y4BzLE/darfor-loser-polisen-inte-gangmorden
Även Dahlberg och Expressen kräver RPC:s avgång:
https://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/detta-duger-inte-byt-ut-rikspolischefen/
Inga partier vill ställa ultimatum för polisledningen:
https://www.dagensjuridik.se/nyheter/efter-miljardregn-och-omorganisation-sa-utvarderar-toppolitikerna-polisen/?utm_campaign=220826&utm_medium=email&utm_source=apsis
Patriotkompaniet – Granskning Sverige: Räddningsverket:
https://swebbtube.se/w/dKn7JShkHRW4pxP8xTwqmj
——————-
Stöd Swebbtv:
Swish 123 535 86 92
Bankgiro 147-0558
Bankkonto (månadsgivare) 9235-229 11 86
Senaste kommentarer