För några dagar sedan läste jag ännu en artikel om vattenbrist. Ännu en gång tänkte jag att vattnet kan väl inte ta slut! Dålig planering och resursutnyttjande kan påverka men vattnet kan inte ta slut! Ett klipp ur artikeln:
Det är fortsatt allvarlig vattenbrist med bevattningsförbud i delar av sydöstra Sverige, och inte säkert att nivåerna hämtar sig i vinter. Nu kräver branschorganisationen Svenskt vatten att regeringen tillsätter en vattensamordnare, inför nya regler om vattenransonering – och straff för den som bryter mot bevattningsförbud.
Det har aldrig varit så mycket vädersnack som sommaren 2022. Varmt, kallt, torrt regnigt, blåsigt, … Mer än vanligt och medierna har spätt på tillsammans med klimataktivisterna. Det finns undersökningar som visar att vi människor i första hand pratar sjukdomar och väder. De senaste åren har förstärkt det med pandemin och värmeböljor. Ja, värmeböljor är väl också väder? Men vi människor har tydligen dessa favoritämnen när vi ska kommunicera med varandra!
Läste en intervju med Gunilla Svensson, professor i meteorologi vid Stockholms universitet. Tidiga värmeböljor med högre temperaturer än normalt är ett resultat av klimatförändringarna, menar hon. Sommarens värmeböljor kom redan i juni. Det var ett resultat av att södra Europa inte fick någon ordentlig nederbörd under vintern.
Enligt samma professor kommer jorden att anpassa sig efter klimatförändringarna. Vilket inte samhället gör när klimatet förändrar sig snabbt och värmeböljor kommer till länder som inte är vana vid det.
Det är ingen klimatkris vi har utan det är en samhällskris. Jordens klimat ändrar sig på ett sätt som vi inte är vana vid och då får vi olika typer av samhällskriser till följd av det, säger Gunilla Svensson.
Det råder ingen brist på vatten! 70 procent av jordklotets yta täcks av vatten. Av detta vatten är 2,5 procent världens vatten sötvatten. Det har inte skett någon mätbar förändring. Cirka en procent av sötvattnet är dricksvatten. I Sverige har vi god tillgång på rent vatten. Hela 9 procent av Sveriges yta utgörs av sjöar och vi använder endast 0,5 till 1 procent av det sötvatten som finns tillgängligt. Hushållen använder i snitt 140 liter dricksvatten per person och dygn. Problemet är att vatten och människor inte alltid finns på samma ställe. Eller så avgör klimatet vilka platser som har vatten.
Sanningen är att människans användning av naturen bidrar till samhällskriser. Människor hugger ner träd som binder jorden. Erosion och dränerade våtmarker minskar på vattenresurserna. Urbanisering, hus- och vägbygge, asfaltering, utdikning osv minskar avrinningsytor. Dessutom förstör vi våra vattentäkter med övergödning! Ökad befolkning använder också mer vatten
Jag har under årens lopp hört ordet vattenbrist så många gånger att jag knappast lyssnar längre. Efter torka brukar det komma regn. Det finns vatten men politikerna har inte använt skatteintäkterna till att prioritera vattenförsörjningen! Jag minns en artikel från maj 2016:
Under tisdagskvällens fullmäktigemöte i Mörbylånga dansade politikerna regndans för att få slut på torkan på Öland.
– I princip alla dansade, det var väl kanske fem personer som satt ner, berättar initiativtagaren Eva Öberg, som är miljöpartist och sitter i både fullmäktige och kommunstyrelsen i Mörbylånga.
Inte på 30 år har vattennivåerna på Öland varit så låga som nu. Frågan har varit uppe till politisk diskussion vid flera tillfällen och inför gårdagens möte hade Eva Öberg skrivit en motion om att kommunfullmäktige skulle dansa regndans.
Moder natur anpassar sig! Vi människor borde anpassa oss efter moder natur – istället för att ta en mängd tokiga politiska beslut! Vattnet tar inte slut!

Sep 22, 2022 @ 15:20:23
Klimatet har funnits på jorden så länge vatten har funnits här. Det handlar om strax över fyra miljarder år. K. har alltid förändrats i cykler, där ingen cykel är den andre riktigt lik.
Den stora skillnaden mellan ”klimatforskare” och klimatforskande geologer, är att de förstnämda på sin höjd ser tidsmässigt ifrån industrialismens början och de senare utifrån klimatets hela existens. När gick min tekniska utbildning, så tjatade de hela första året, om att man alltid måste utgå ifrån helheten, för att kunna analysera något korrekt. Skall man utesluta något, krävs exceptionell motivering. Är det då ”klimatforskarna” eller berörda geologer, som ägnar sig åt riktig klimatforskning? [ret]
Dagens uppvärmning startade som nämnt enligt vissa ”klimatforskare” vid industrialismens början, men frågan uppstår då hur all snö och is försvann efter den senaste nedisningsperioden, som anses ha tagit slut för ~12 000 år sedan. Den uppvärmningen startade för 22 000 eller 28 000 år sedan (beroende på vem man frågar) och pågår än idag. Statistiskt sett, så närmar sig den mellanistid vi befinner oss i sitt slut. Variationerna vi noterat under ett par årtusenden, är bara [naturliga] variationer/rippel taget ur sitt sammanhang. Människan är bara ett gungfly sett till helheten, men de med hybis och agendor anser annorlunda …
GillaGillad av 1 person
Sep 22, 2022 @ 17:17:00
Vatten kan förekomma i fast form, flytande form och i gasform. Den mängd vatten som finns på jorden är konstant. Saltvatten kan avsaltas vilket också görs i bl.a. Israel och Gran Canaria. 15 % av allt vatten som används på GC är avsaltat och i Israel är 60 % avsaltat havsvatten. Därmed kan vi konstatera att det inte råder någon brist på vatten.
GillaGillad av 2 personer
Sep 22, 2022 @ 19:15:34
https://tallbloke.wordpress.com/2022/09/22/dinosaurs-survived-when-co2-was-extremely-high-why-cant-humans/
GillaGillad av 1 person
Sep 23, 2022 @ 07:51:23
Just nu är det torrt i dikena i den sydöstra del av Sverige som jag befinner mig i. Det kan jag se när jag cyklar omkring i skogen och över fälten. Men det lär fyllas på som vanligt över vintern.
GillaGillad av 1 person
Sep 23, 2022 @ 09:08:45
Nu är det ju en klimatförbättring som skett sedan slutet av 1800-talet med ca 1 grad. Men klimatdårarna tror tydligen att de förhållanden som fanns under lilla istiden ca 1400-1880 är normen? Att medeltiden var betydligt varmare vågar man inte nämna trots att det finns ganska noggranna väderobservationer nedskrivna av odlande munkar i klostren från den här tiden. Berget av bevis mot klimatbluffen är enorm men den styrs av globalisternas media och deras agenda 2030.
GillaGillad av 1 person