
Elsa Widding, tillsammans Jimmy Åkesson och Henrik Vinge kör igång en egen energiutredning inom Sverige demokraterna. I en artikel i SvD har de skrivit en debattartikel https://www.svd.se/a/7dkyRv/sd-ohallbar-situation-for-energisystemet om detta. De säger bl.a.:
”Det behövs mer planerbar elproduktion. Energipolitiken måste därför vara inriktad på att säkerställa en långsiktigt konkurrenskraftig och tillförlitlig energiförsörjning för såväl hushåll som näringsliv. Vårt mål är att utveckla energisystemet med fokus på leveranssäkerhet, effektivitet och miljöansvar. Att behålla och utveckla kärnkraftsindustrin är sannolikt en av de mest effektiva klimatåtgärder Sverige kan göra.
Svenska Kraftnät har i många år varnat för allvarliga problem till följd av den pågående omställningen. Tyvärr har Energimyndigheten, statens expertmyndighet i energifrågor, inte haft ett uppdrag att förutsättningslöst analysera konsekvenserna av alternativa energisystem avseende funktion och ekonomi. Myndigheten har i stället uppdraget att verka för det politiska målet 100 procent förnybart, i praktiken sol- och vindkraft.
Ekonomin för olika elsystemalternativ är mer komplicerad än bara kostnaden för ett visst kraftverk. Det krävs ett systemperspektiv för att hitta ett koncept som är ekonomiskt optimalt inte bara för elproducenten utan även för brukare, nätoperatörer, miljön och samhället i sin helhet. Tyvärr har politiskt skapade marknadsförutsättningar lagt stora hinder i vägen för att uppnå detta.
Senaste kommentarer