”Follow the money” Media har makt och den har i västvärlden missbrukats totalt då vad det gäller att nå en befolkning och skrämma upp den. Motsvarande mediala propaganda når definitivt inte en population i Afrika. I de rika västländerna finns de ekonomiska resurserna vad det gäller att bekosta vaccinationerna.
Här en artikel som åskådliggör vad som varit och det som är i nutid.
En kamp mellan naturmedel och de mer ”moderna” läkemedel som tas fram på kemisk väg. https://ulsansblogg.wordpress.com/2021/11/21/lakekonst-da-och-nu/
I dagens DN konstaterar man att endast 6% av invånarna i låginkomstländer har fått minst en dos vaccin och att exempelvis det afrikanska landet Nigeria har mycket låg vaccintäckning med bara knappt 3% av befolkningen som fått en första spruta.
Det låter förfärligt och i enlighet med den skräckpropaganda som under de senaste två åren spridits i medierna i väst, torde de flesta vara döda vid det här laget. En titt på statistiken (se bilder nedan) för Nigeria och andra låginkomstländer visar dock att majoriteten av de insjuknade tillfrisknat. Hur kommer det sig – är det slumpen, eller ligger det något i att de flesta människor klarar virusinfektionen bra utan ett vaccin som bryter ned delar av immunförsvaret?
Samtidigt rapporterar fri media att Ivermektin använts som behandling med gott resultat i både Indien och Japan som nu fått kontroll på Covid-19. Varför hör vi inget om detta i Sverige och…
Min alternativa blogg är garanterat fri från politik och dumheter. Så skrev jag först Men ... vad är politik och vad är dumhet?
Så jag beskriver den bara som "JUST FOR FUN"!
Du når bloggen genom"Länkar jag följer" eller fliken "Kultur och kuriosa".
Skillnaden mellan demokrati och diktatur är storleken på gapet mellan makten och folket. I min blogg visas hur gapet dag för dag blir allt större i Sverige.
"Envar har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet för envar att utan ingripanden hysa åsikter och frihet att söka, mottaga och sprida upplysningar och tankar genom varje slags uttrycksmedel och utan hänsyn till gränser." - FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, artikel 19
Nov 22, 2021 @ 09:22:10
Det finns vacciner och det finns mediciner, mer eller mindre bra.
GillaGillad av 1 person