MMM
Psykologisk thriller med -60-talskänsla
En ung kvinna är helt besatt av Swinging London, så som det var på -60-talet. Hennes högsta dröm är att bli modedesigner med utbildning i London. Men det är inte så som hon drömt om, nu på 2000-talet.
Eloise (Thomasin McKenzie) har gåvan att kunna få kontakt med sin döda mamma. Hennes överkänslighet leder henne till märkliga upplevelser som hon inte alltid klarar av att handskas med. Hennes mormor (som Eloise bor med) hjälper henne på alla sätt och vis och även med hur hon ska ha kontakt med mamman.
En dag kommer det glädjande beviset att Eloise blivit antagen till designskolan i London. Med bultande hjärta och en oövervinnerlig känsla kastar hon sig iväg med taxi till London. Men redan första dagen börjar mardrömmarna. London är inte den vänliga stad som Eloise fantiserat om.
Hennes rumskamrat och klasskompis är en besserwisser och ingen Eloise…
Visa originalinlägg 73 fler ord
Senaste kommentarer