Så blir det när man överlåter besluten på politiker som EJ har den kunskap som krävs.
Kanske också att de misslyckats i sin strävan för det ”mångkulturella samhället” men inte vill ta konsekvenserna därav.

För några år sedan hade ett dubbelmord varit jättestort – nu upplever jag att det ses som mer aven vanlig händelse. (kammaråklagare Maria Hävermark)
Rapporter om fotbollsträningar som ställs in av rädsla för att ungdomarna ska råka illa ut på väg till eller från träning. Föräldrar som accepterat att deras barn bär skyddsväst. Barn som inte får leka ute. Det är några bilder av ett Sverige där skjutningar blivit en del av vardagsbilden. (journalist Fredrik Sjöshult)
Tre skjutningar och två döda under samma kväll – nyhetsrapporteringen om skjutningarna rullar på men de politiska reaktionerna uteblir. (journalist Katrin Krantz)
Ribban har höjts, så är det. Nu räcker det inte med ett dubbelmord för att vi ska reagera. När två barn skadades reagerade vi men vad krävs nästa gång? Ett spädbarn? Eller fem skjutna? (kriminolog Manne Gerell)
Människors rädsla och otrygghet dominerar numera samhällsdebatten. Sverige har blivit ett europeiskt undantag…
Visa originalinlägg 285 fler ord
Senaste kommentarer