
I ett antal av mina tidigare artiklar har jag skrivit om justitieminister Morgan Johansson. Redan för ett par år sedan började jag kalla honom för ”Bagdad-Bob” gå grund av hans ofta så otroligt häpnadsväckande uttalanden och lögnaktiga påståenden. Men jag har nu insett att detta inte längre är rätt. För det är nämligen inte en rättvis jämförelse mot Mohammed Said as-Sahaf. Den ursprungliga Bagdad-Bob.Det är faktisk djupt förödmjukande. För Said as-Sahaf!
Om det vore ett straffbart och fängelse för att ljuga i Sverige, så hade Sveriges justitieminister fått livstids fängelse. Och om lögn vore musik, hade Sverige haft Mozarts och Beethovens överman i mytomanen från Höganäs utanför Hälsingborg. Om lögn vore en olympisk gren, då hade Morgan vunnit alla 339 grenar i samtliga 33 sporter i Tokyo. Överlägset!
För den mannen är en naturbegåvning som saknar motstycke i svensk politisk historia! Han skulle gräva guld i Japan dagarna i ända till tonerna av Linda Bengtzings schlagerdänga ”Jag ljuger så bra.”
Vissa hävdar att Gustav Vasa är Sveriges landsfader, andra påstår att det var statsminister Per Albin Hansson som åtminstone blev folkhemmets fader. Men innan han fick det epitetet, ansågs Hansson vara en omstridd och politisk buse. Men Socialdemokraternas utveckling från att vara folkets parti, till att bli ett statsbärande parti, har för länge sedan kraschat och förvandlats till en ruinhög bestående av ruttna politiker, maktgiriga lögnare utan vare sig heder, ryggrad eller verklighetsförankrade perspektiv. Jakten på den försvunna landsfadern är avslutad. Den sista statsministern i Sverige med en viss pondus och uppriktighet, var Göran Persson.
Istället inleddes en jakt på en kamouflerad Quisling. En sofistikerad och utstuderat sådan. En politisk förrädare som kunde ge sken av sund socialism och omsorg för folket. Vare sig Sveriges statsminister, justitieminister eller inrikesminister har aldrig någonsin uträttat något vettigt, drivit ett företag, löst några betydande problem eller visat några som helst prov på att de förstått vad vanliga människor, normala familjer eller kämpande individer tänker eller känner. Och ledarskap ska vi inte ens prata om! De drivs enbart av en enda sak; Makt och känslan av att kunna styra och kontrollera människors liv.
Det fanns en tid då vissa socialdemokratiska ledare hade äkta ambitioner om att förbättra vanliga människors vardag, och de gjorde ärliga försök på att lösa faktiska problem. Den tiden är över. Den är borta. Den typen politiker finns inte längre i Sveriges regering.
I Norge hade vi den ökände statsministern Vidkun Quisling, som sålde sin själ till nazisterna och förrådde sitt eget folk. 24. Oktober 1945 dömdes han för landsförräderi och avrättades med 10 skott på Akershus fästning i Oslo. Förr eller senare kommer alltid rättvisan och folkets vilja att segra.
Sverige har en hel bukett med inkompetenta och okunniga statsråd som sålt sina själar till maktens omättliga hunger, och till EU:s allt mera diktatoriska fasoner. Svenska folkets vilja är inte längre intressant för dessa Quislingar, utan politisk korrekthet och popularitet hos europeiska ledare och Globalisternas påtryckningar är vad som sätter agendan för deras beslut. På bekostnad av det svenska folket. Sveriges avgrundsdjupa kollaps inom invandring och integration i allmänhet, samt gängkriminaliteten i synnerhet, gör att svenskarna påminns dagligen om vilka ärthjärnor som faktisk styr landet. Det skjuts, mördas eller våldtas dagligen över hela landet. Oftast av invandrare, och inte sällan av Annie Lööfs invandrande ”barn och gymnasieungar.”
Igår var det en 60-årig kvinna och två tonåringar som sköts ner i Kristianstad. I helgen sköts en kvinna ihjäl i Luleå. Dagen innan mördades en kvinna i Göteborg. En tonåring våldtogs i timmar på en kyrkogård för en tid sedan, den 17-åriga Wilma styckades av sin pojkvän Uddevalla, småbarn sköts ihjäl i sin mammas armar i Malmö. Tre av de 5 fem kvinnorna som mördades på ett par veckor av sina närstående män i våras, hade alla invandrarbakgrund. Jag skulle kunna fortsätta hur länge som helst. Det tar aldrig slut .För en månad sen sköts till och med en polis ihjäl! Polisen Andreas Danman som var ute på jobb medan hans tjej gick gravid hemma, mördades i Göteborg.
Vad är då det gemensamma för alla dessa fruktansvärda brott? Jo, enligt Morgan Johansson, Stefan Löfven och Mikael Damberg, var alla dessa oskyldiga människor på fel plats. Vid fel tillfälle. Även polisen Andreas var tydligen på fel plats vid fel tillfälle enligt dessa skönheter. Självklart! För vad i hela världen gör en polisman i invandrargettot i Biskopsgården, där det langas droger och vapen dagligen, skjuts och våldtas dag ut och dag in. Där invånare lever i daglig ångest och rädsla över all kriminalitet. Men enligt ovan nämnda ministrar så var polisen alltså på fel plats vid fel tillfälle. Nyligen så deklarerade Morgan Johansson; ”Det är mindre risk att bli skjuten i Sverige idag än för 30 år sedan.” 5. September 2017 sade han; ”Vi är på väg att knäcka den organiserade brottsligheten”. Hans lögner är fullständigt sanslösa! Morgan får Bagdad-bob att framstå som en man som just druckit en hel back med sanningsserum.
Den klarsynta småbarnsmamman Sandra Mattisson skriver så träffande i sitt inlägg förra veckan (https://www.facebook.com/sandra.dahl.73);
”Jag och ni med kanske tycker att dom Indirekt bär skulden för den kriminalitet som tog även Andreas Danmans liv.
Det minsta Löfven, Johansson eller Damberg hade kunnat göra vore att avbryta semestern och hedra den mördade polismannen med sin närvaro. Är det för mycket begärt Stefan?! Var höll Johansson på med? Satt du och twittrande? Var höll Stefan Löfven hus? Låg du i din hängmatta och petade navelludd? Var höll Damberg till? Satt du på stranden och byggde sandslott?
Tack och lov, så börjar nu människor runt om i landet göra sina röster hörda. För Sveriges regering är en skam för hela landet! De spottar ur sig platta floskler som ”Våra tankar går till deras familjer” och ”vi delar deras sorg”. Men de äger inte en gnutta sann empati. De styr med sin politiska apati, och med en verklighetsflykt som i grunden bygger på en monumental allergi mot allt vad ansvar och ansvarstagande heter. Deras mest frekventa fras är ”Detta såg vi inte komma”.
Men nu vill vi att ni ska dra. Försvinna och sluta med allt ert bedrägeri! För förnuftiga invånare har fått nog av den orgasm av lögner, svek och oärligheter som ökar i takt med att skjutningar, mord och sexuella övergrepp mot kvinnor eskalerar okontrollerbart. Deras övertro på sin egen förträfflighet, blandat med en sjuk övertygelse om att svenska folket är dumma, gör att ministrarna fullkomligt struntar i att vidta kraftfulla och nödvändiga åtgärder.
Allt medan regeringen ivrigt påhejat av Annie Lööf och de kommunistiska miljömupparna dräglar av förakt. De skriker ut sin vrede och hat, medan de gestikulerande påstår att ”Ulf Kristersson, Jimmie Åkesson och Ebba Busch är bruna intoleranta rasister som nu gått till sängs med nazisterna i SD”. Dårskapen äger inte längre vare sig gränser eller vett.
Tack Gud att det snart är val! Ett val som Löfven inte kan mygla sig kvar vid makten. Ett val där Annie Lööf inser att det inte finns något som heter ”den breda mitten”. Så låt oss nu göra allt som står i vår makt för att väcka de som fortfarande sover eller inte har fattat vad som faktiskt händer. För Sverige behöver en god gammal väckelse!
Runar Sögaard
Aug 04, 2021 @ 23:16:16
”Den sista statsministern i Sverige med en viss pondus och uppriktighet, var Göran Persson.”
Seriöst??? Han är huvudmannen i den största stöldhärva som någonsin genomförts i Sverige – plundringen av AP-fonderna. Pengar som gavs till tre banker i självförvållad ”nöd”. Än idag är inte AP-fonderna kompenserade, trots löfte inför tv-kameror …
GillaGillad av 2 personer
Aug 05, 2021 @ 05:34:24
Den delen av artikeln håller vi med dig om, bör verkligen ifrågasättas. Förutom det en bra artikel värd att publiceras.
GillaGilla