När klimatförändringarna diskuteras så görs många förutsägelser om framtiden, prognoser och klimatmodeller avlöser varandra och den ena scenariot värre än det andra scenariot med stora konsekvenser för samhället förutspås. Man pratar om extrema väderhändelser som vi måste tänka på om inte koldioxidutsläppen skall förändra vårt samhälles existens. Varför tar jag då upp detta?
Vad händer om vi drabbas av ett extremt torrt år med extremt lite nederbörd som sedan följs av en vinter med extrem kyla och sannolikt då också lite vind. Det skulle först innebära kraftigt minskade vattenvolymer vid vattenmagasinen till vattenkraftverken. I dammarna samlar vi energi som vi skall använda framförallt under vintern och för att reglera den opålitliga och väderberoende vindkraften för att hålla balansen i elsystemet. Det skulle sannolikt innebära att vattenkraften inte skulle kunna fungera som reglerkraft en hel vinter och med stor sannolikhet elenergibrist under senvintern då vattnet i dammarna sinar.
Jag har tittat…
Visa originalinlägg 391 fler ord
Feb 22, 2021 @ 20:42:33
Ang klimatmodeller så säger man att matar man dom med felaktig data så blir det skit in och skit ut.. bättre att läsa av verkligheten istället. dvs vad säger observationerna? blir den kallaste temperaturen på jorden mindre kall??
GillaGilla