Ålder är ingen belastning!

För mig känns åldern som samlad erfarenhet och kunskap. Tänk så mycket erfarenhet och kunskap som har samlats av Sveriges 2,3 miljoner pensionärer. Vem vill ta vara på all denna livserfarenhet och alla dessa kunskaper som pensionärer har?

Jag läste ett inlägg som idag som fick mig att fundera.

Sverige är exceptionellt i sitt sätt att hylla ungdom och förkasta äldre personers människovärde och kunskap.

Människor här umgås sällan över de osynliga åldersbarriärerna och det är ingen självklarhet för äldre anhöriga att vara en naturlig del av sina barns eller syskonbarns familjer.

Liknande brutal ålderssegregering ser man inte i de flesta andra länder.

Det finns ett utbredd samhälleligt utanförskap, ja i viss fall rent förakt för de som räknas som för gamla för att kunna bidra med något, för de som är kroniskt sjuka och för samhällets svagaste.

Hur kunde det bli så här?

Ja, vi såg det tydligt när Covid-19 tog sig in i Sverige. 70-plussare fick inte vistas ute i samhället – de var ju så sköra. På äldreboende infördes besöksförbud. Många på äldreboende fick ingen vård. Det blev viktigare att hålla produktionen och samhällsapparaten igång. De äldre skylldes alltså för att vara smittspridare – trots att de var isolerade från omvärlden. De äldre var en belastning när de krävde den vård som de har betalat skatt för att få! I Sverige är de äldre bara en kostnad enligt Magdalena Andersson och Annika Strandhäll.

Om jag jämför med Spanien ser jag tvätteriet tvärs över gatan. Varje förmiddag kommer en dam dit med sin gamla mamma. Medan dottern jobbar sitter den gamla damen på en stol vid dörren och tar emot kunder, pratar och hjälper till med småsaker. I verkstaden en bit ner på gatan sitter en gammal farbror och rengör en rostig metalldel som kanske kan få motorn att fungera på nytt.

Äldre hämtar småbarnen vid skolbussen och är tillsammans med dem tills föräldrarna kommer från jobbet. På bänkarna ute på gården samlas, pratar och umgås alla generationer långt fram på kvällen. De unga lär av de äldre. Erfarenhet och kunskap förmedlas.

I det gamla Sverige – det som jag växte upp i – var det på samma sätt. Jag lärde mig av de äldre generationerna. Mycket av den kunskapen har jag kvar fortfarande! Men i dagens Sverige fungerar det inte så. Segregationen börjar tidigt! Barnen ska in i förskolan så tidigt som möjligt. De ska skiljas från föräldrars påverkan. De vuxna ska jobba och slita ut sig. De drabbas av psykisk ohälsa och orkar inte med vare sig jobb eller familj och barn. De äldre ska knuffas undan. I väntan på döden ska de ha hemtjänst eller bo på särskilt boende.

I den svenska riksdagen är det låg representation av de 2,3 miljonerna pensionärer. År 2018 var genomsnittsåldern i riksdagen 45 år. Många av dessa ledamöter tillhör dagisgenerationerna och har kommit via ungdomsförbunden och saknar både arbetslivs- och livserfarenhet. Det är ju självklart att den som är ung knappast har någon erfarenhet av pensionärsliv. De har ju inte umgåtts så mycket med de äldre generationerna.

I Sverige är åldersdiskriminering stor och ingen vill ta vara på äldres kompetens och kunnande. När de ser äldre som en belastning och en kostnad så funderar jag på om de vill införa ättestupan igen!

Ofredsår - Dags att lämpa ättestupan överbord? Ättestupan... | Facebook

1 kommentar (+lägga till din?)

  1. SasjaL
    Feb 03, 2021 @ 18:21:26

    Nej, men rädslan för att bli det kan vara det …

    Gillad av 2 personer

    Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Livsideal

Jag vill leva som jag lär och inte som någon annan vill att jag ska.

دفتر بهار

نکنه ها باقی است

DET GODA SAMHÄLLET

HÄR SKAPAS SAMTIDENS SJÄLVFÖRSTÅELSE

Motvalls blogg

Förflugna tankar och bevingade ord.

Mons Krabbe

Samhällsdebatt, historia och säkerhetspolitiska analyser

Prickiga huset

Hälsobloggen

Kulturbilder

Svenska Kulturbilder - binder samman forntid med nutid

moviesaredreams831071279.wordpress.com/

EN KAXIG SVENSK BLOGG OM BROTT MM.

HallonHatt's sida

Just another WordPress.com site

En ängel 👼🏻 med svarta vingar.

Obotlig sjukdom, hobby, fotografering, smycken m.m

Rebecca Hybbinette

- Kamp ger återbäring!

MÅNSSONSKULTUR.SE

JOHNNY M RECENSERAR FILM, MUSIK & SÅNT

Sjunne [ dot ] com

Jan Sjunnesson skriver om politik som om det fanns en frihetlig patriotism och om kultur som om det fanns ett liv bortom politiken.

Sverigekanalen Dalarna

Nationell Webbradio/Dalarna

En gräsrot skriver

Dear past, thank you for all the lessons. Dear future, i am ready. Denna blogg behöver inga donationer. sprid gärna dess innehåll.

Högrelius funderingar!

Just another WordPress.com site

Kulturminnet

Om det svenska kulturarvets rikedom och kulturen i dagens samhälle

Riksväg 32 på det smålänska höglandet

Säger det hellre med bilder och musik.

Ocensurerade nyheter

Nyheter och politik.

Tommy Hanssons Blogg

Här bloggar Tommy Hansson om aktuella frågor

Alternativ för Sverige till EU-parlamentet 2019

Sverige ut ur EU! EU ut ur Sverige! Dags att ta tillbaka makten! AfS är din röst för swexit och det bästa alternativet för ett suveränt Sverige.

Jenny Piper

Politik, nyheter och samhällsdebatt

Peter Krabbe

Världen i fokus - vem styr vår framtid och varför?

Rakapuckar's Blog

Så bitter på Steffe med alliansen!

Halloj världen!

Ett resemagasin och en blogg av Inger Hansson. Om resor och hållbarhet. Om vackra platser. Om fotografi, natur och lite av varje.

Christer.L.Hansson

Det som danar mig

Vincat Veritas

Låt sanningen segra

Life, Death and all between

Welcome to an expanding worldview

SasjaL

Cyniker är inget man föds som, det är omgivningen som formar ...

Livsglimtar

Bättre sent än aldrig

mickecarlssonsblog om nutidens dårskap

Skillnaden mellan demokrati och diktatur är storleken på gapet mellan makten och folket. I min blogg visas hur gapet dag för dag blir allt större i Sverige.

Ama de casa

En hemmafru i Spanien

Peter Harold - Skrivarens blogg

Skrivandet är frihet - jag skriver för friheten.

Varjager's Weblog

I vår del av världen. En titt på fosterlandet och dess styrande elit med kritiska ögon.

Petterssons gör Sverige lagom!

"Envar har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet för envar att utan ingripanden hysa åsikter och frihet att söka, mottaga och sprida upplysningar och tankar genom varje slags uttrycksmedel och utan hänsyn till gränser." - FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, artikel 19

Rune Lanestrands blogg

Politik, jordbruk, Vänersborg, Sverige, EU och världen kommenteras av småbrukaren Rune Lanestrand

corneliadahlberg

Gräsrotsrevolt

%d bloggare gillar detta: