
SKRIFTSTÄLLNING BETYDER litterärt verk och skriftställare författare. Att jag valde detta begrepp för denna bloggserie har att göra med att det kan fyllas med nästan vad som helst, sakligt, fiktivt, polemiskt, personligt etc.
Dostojevskijs offentliga dagbok med samma titel från 1870-talet handlade om politiska dagsfrågor, ofta med hans breda utblick över historien och geografin. Jan Myrdals bok Skriftställning från 1968 var i samma kommenterande samtidsanda.
Han betonar i förordet att skriftsamlingen:
”Detta är inte ‘J.M:s Samlade Småstycken’. Detta är en redovisning av iakttagelser och ställningstaganden under en tjugomånadersperiod mellan 1966 och 1967”.
Min serie har knappast börjat men jag hade inte tänkt att som dessa föregångare ta upp dagspolitiken i någon högre grad. Jag gör det i sociala medier och i egna debattinlägg, men tänkte här hålla mig mer till just till ”J.S:s Samlade Småstycken”, sådant som min namne ogillar.
Sentimentalitet och borgerligt bjäfs. Kulturhistoria och minnen. Ett minimum av…
Visa originalinlägg 651 fler ord
Senaste kommentarer