Upplopp, brände bilar, eldande med bildäck och bråte mitt på Amiralsgatan i Malmö, stenkastningar, äggkastning och brinnande föremål som kastades på polisen och räddningstjänsten samt förstörda utryckningsfordon! Lägger vi sen till en nedbrunnen skola i Malmö i går kväll och en kyrka som vandaliserades 7 nätter i rad. Eldade bildäck i närheten av kyrkan i Hässleholm i natt. Vad säger Mp om denna miljöförstöring?
Jag har ställt frågan gång på gång men aldrig fått några svar. Men om MP vill vara trovärdiga så måste de kunna kommentera denna typ av miljöförstöringar. Jag läste en artikel:
Den 23 februari 2018 inträffade en skräpeldning längs Prästavägen utanför Höganäs. Det visade sig bland annat vara bildäck som eldades upp.En man i 70-årsåldern blev misstänkt för miljöbrott. Enligt polisutredning kan just däckeldningen ha orsakat utsläpp av zink och andra miljöfarliga ämnen.Mannen har nu fått ett strafföreläggande för miljöbrott. Däckeldningen blir en dyr historia för honom. Påföljden blir hela 46 500 kronor i dagsböter.
Därmed kan man ju konstatera att däckeldning är ett miljöbrott! Varför ingrep ingen för att hindra dessa miljöbrott i Malmö och Hässleholm? Jag läste en artikel från 2010:
38 000 ton eller 4,7 miljoner stycken. Så många däck eldas upp i Sverige under ett år. Att bränna istället för att återvinna innebär att Sverige varje år går miste om en betydande utsläppsminskning av koldioxid i atmosfären, enligt danska återvinningsföretaget Genan. Utsläppen av koldioxid kan minska med så mycket som 2,6 ton för varje ton bildäck som återvinns istället för att eldas upp. Ett bildäck är dessutom tillverkat av bland annat stål, textilier och gummi som utan problem kan återvinnas och återanvändas.
Nu tror jag inte att det är upprorsmakare som eldar upp alla dessa bildäck. Nej, det är snarare industrin. Men industrin är noga med att reducera sina utsläpp. När upprorsmakare bränner däck så går utsläppen direkt ut i luften! Vad innehåller denna rök och hur farlig är den att andas in?
Mp vill ju ha en cirkulär ekonomi dvs återvinning och återanvändning! Men dessa upprorsmakar-brända däck kan väl inte vare sig återvinnas eller återanvändas?
Sen undrar jag stenkastning och äggkastning? Är det inte miljöförstöring? Ok gatstenarna kan kanske återanvändas till att lägga nya gator med eller kanske till att kasta fler gånger på poliser. Men ägg! De är ju förbrukade och sölar ner. Ägg hör hemma i köket och ska användas till matlagning eller bakning!
Varför är det roligare att prata om skogsbränder än vad det är att tala om däck- eller bilbränder? Jag förstår inte! Kan någon miljönisse svara mig på det?

Senaste kommentarer