Swedish Agro får förvara 2 500 ton ammoniumnitrat på Tjärhovet i Kalmar. Ett par hundra meter därifrån ligger nya Linnéuniversitetet. 2013 bedömdes en explosion kunna skada personer upp till tusen meter bort.
https://www.barometern.se/kalmar/ammoniumnitrat-forvaras-350-meter-fran-linneuniversitetet-fa83bc48
Det är i princip lika mycket som vid explosionen i Beirut.
I samband med att detaljplanen togs fram för Linneuniversitetet så varnades det för olyckor som skulle kunna inträffa i hamnen med tanke på att mycket farligt gods hanteras i där men det viftades bort av de politiker och tjänstmän som drev på för ett universitet i Ölandshamnen. De fick som vanligt sin vilja igenom.
Det var kommunstyrelsens ordförande Johan Persson (S) och före detta landshövdingen Stefan Carlsson och rektorn vid Linneuniversitetet Stephen Hwang. Inte att förglömma kommunalråden Anders Andersson (C) och Bertil Dahl (V).
1 kommentar (+lägga till din?)