Ord, ord och ord! Jag läste BLM Sveriges ord: ”Det pratas för oss, om oss men inte med oss”och tänkte att det är precis så som vi 70-plussare behandlas.
Sverige har 2,3 miljoner pensionärer dvs 20 procent av befolkningen. Vi är en stor grupp men ingen homogen grupp. De flesta av oss har en bra utbildning. Många av oss har haft jobb som har krävt tankeverksamhet och initiativförmåga och vi har tagit stort ansvar under hela vårt vuxna liv.
Som pensionärer fortsätter vi att ta ansvar för våra liv. Vi vill ta hand om oss själva. Ytterst få av oss är i behov av någon hjälp. Några behöver mediciner men det är inget som är speciellt för pensionärer. Det finns unga som medicinerar mycket mer. Vi rör oss kanske lite långsammare och stelare men klarar oss bra. Framförallt har vi en mängd intressen – nya och gamla. Som pensionärer har vi tid att tillfredsställa dem. Några av oss har fått tillfälle att intressera oss för det politiska spelet och hur vårt samhälle fungerar.
Vårt valsystem innebär att vi har en representativ demokrati. Några få personer bestämmer över oss andra. I Sverige är det ca 2 % av befolkningen som deltar i någon form av politiska aktiviteter under året. Dessa politiska aktiviteter kan bestå av att skriva en insändare, deltaga i ett politiskt möte, dela ut flygblad eller liknande. De flesta människorna är inte politiskt aktiva. De sitter inte i kommunfullmäktige, landstingsfullmäktige eller riksdagen. De nöjer sig med att gå till valurnorna vart 4:de år. De litar helt oseende på att de som blir valda ska klara av att styra. Få bryr sig om vilka förutsättningar politikerna har för att styra ett land. De låter de okunniga styra över våra huvuden enbart för att själv slippa ta ansvar.
En stor del av dagens pensionärer har insett att politikerna inte klarar av sitt uppdrag. Politikerna lyssnar inte på vanliga människor. De vill bestämma och tala om för oss vad som är bäst för oss. De talar om oss, till och för oss som om vi vore omyndigförklarade. Vi kan ju inte veta bättre även om vi har en lång livs- och yrkeserfarenhet att luta oss på!
Nej, pensionärer ska man ju inte prata med! Pensionärer är obstinata när de hävdar att politikerna har fel! De är krävande – trots att de har betalat skatt och kan kräva tillbaka den i form av pension. De förstår helt enkelt inte att det är komplicerat att vara politiker och att politikerna alltid vet bäst.
Coronaviruset dök upp som en välsignelse. Nu kunde ju politikerna ta till hela sitt maktspråk. De kunde ju säga att 70-plussare är sköra och att den politiska omtanken var stor när de körde hem ca 1 miljon människor. De talade om att denna miljon var i så stort behov av omsorg – även om 70-plussarna inte själv förstod det – att de inte borde hamna inom vården!
Nu, när många pensionärer har blivit förvandlade till tillstukade, viljelösa och okunniga offer för politiska strategier, använder fackförbundet Kommunal de äldre som en sköld för att skapa jobb åt sina medlemmar.
Vår gemensamma utgångspunkt är att vi månar om äldreomsorgen och den viktiga funktion den har för medborgarna. Den i grunden fantastiska och för individen så viktiga svenska äldreomsorgen förtjänar att både värnas och satsas på alldeles oavsett pandemier.
Varför uppskattar jag inte att man använder äldre människor som en homogen boskapshjord som man föser framför sig för att uppnå egna mål? Varför vill jag aldrig hamna inom äldreomsorgen? Kan det bero på att de aldrig talar med oss om våra önskemål?

Jun 28, 2020 @ 16:48:35
Som varande en bit över 70 så bestämmer jag själv. Vi lever ungefär som vanligt. Jag har ju länge varit klar över att om man blir sjuk så bör man vara frisk nog för att slå näven i bordet och kräva adekvat vård. Är man själv svag så får en nära anförvant slå näven i bordet. Hittills har metoden fungerat. Inga köer till vård för min del. Fast jag är ju aldrig sjuk. Men jag har haft småkrämpor som krävt viss hantering inom vården. Näven i bordet i receptionen fungerar. Prova själva.
GillaGillad av 1 person
Jun 28, 2020 @ 17:25:06
Ja, det är väl ungefär så som jag själv känner det.
GillaGillad av 1 person
Jun 28, 2020 @ 20:22:35
”Näven i bordet i receptionen fungerar.”
Låter som ett klokt råd.
GillaGillad av 1 person