
Medan produktiva delar av Sverige ligger still rullar våldet på. Enligt polisen sjunker bl.a.. inbrott kraftigt nu när gränser är stängda och många är hemma, medan mord, rån och åldringsbrott tycks fortsätta. En fråga är om vi nu kommer få fler psykotiska brott av förvärrad mental obalans. Dygnets rubriker:
• Uppsala: Misstänkt mord – tre kroppar i brinnande bil…Teorin är att en far tagit sina barns och sitt eget liv
• Man död efter skjutning på Östermalm
• Örebro: Man överfallen och misshandlad – dog
• Port sprängd i Halmstad – två skadade
• Polisen varnar äldre för bedragare. En kvinna i 90-årsåldern har utsatts för stöldförsök i sin bostad i Landskrona
• Borås: Man till attack mot busschaufför – hostade mot föraren
• Stockholm: Man kastade biljettautomat mot spärrvakt
• [Samma besserkerande galning] Man misshandlad på tunnelbaneperrong…offret säger till polisen att han sagt till den misstänkta mannen att han inte skulle kasta skräp på marken, och att han därefter blev misshandlad
• Värnamo: unga män försökte råna fyra andra personer mitt på öppen gata
• Allingsås: Man blodig efter bråk – en gripen misstänkt för misshandel
• Sparkad och knivskuren i Malmbäck – två anhållna
• Allingsås: 14-åring knivrånad av jämnårig
• Västerås: Tonåring knivrånad
• Väpnat rån i Floby – ledig polis övermannade rånare
• Småland: Livsmedelsbutik rånades av maskerad vapenman
De kriminella bryr sig inte om att Sverige är i kris, de drar sig inte för att avrätta mitt på dagen i centrala Stockholm eller utnyttja krisen i sina bedrägerier. Danmark har redan dubblat straffen för coronabrott: ”danska myndigheterna tänker slå till stenhårt mot alla som utnyttjar coronakrisen till att begå brott, meddelar justitieminister”. Sverige borde följa efter, kanske inklusive de brott som belastar vården eller riktas mot tjänstemän.
Senaste kommentarer