I Agenda presenterades den 2 februari kort den helt nystartade tankesmedjan. Mattias Karlsson (SD) var initiativtagare, men han har satt samman en mycket intressant grupp människor och verkar som medlem i tankesmedjan. Det är alltså ingen tankesmedja för SD, utan för konservatism.
Konservatismen har länge fört en mycket undanskymd roll i svenskt politiskt liv. Det är först på senare år, när varken liberalismen eller socialismen visat sig kunna ge svar på de stora problem som samhället står inför, som konservatismen fått ett uppsving.
Medlemmarna i tankesmedjans ledning hade sitt första möte i förra veckan. Beslut togs formellt bland annat om tankesmedjans namn och logotyp. Agenda var på plats. Deras reportage handlade dock mest om andra tankesmedjor och hur kritiska de är mot den nystartade tankesmedjan.
Mattias Karlsson bemöter den kritik som framfördes i reportaget på sin Facebooksida:
”Kvällens inslag i SVT-Agenda kring bildandet av tankesmedjan Oikos som nu står klar…
Visa originalinlägg 1 433 fler ord
Feb 09, 2020 @ 12:46:00
Mina förhoppningar på Oikos:
http://detgladatjugotalet.se/2020/02/06/mina-forhoppningar-pa-oikos/
GillaGilla