Internet never forgets!
Vi såg det inte komma. Jag som är uppvuxen i Malmö flyttade därifrån redan 1972 men har följt min stads öde. Jag såg tendenserna redan innan jag flyttade därifrån. Men jag har hela tiden haft kontakt med ”min stad” via släktingar och via medier. Jag har tittat på statens egen televisionskanal, trots att den har varit tvångsfinansierad (”licenstvånget”) och trots det vänstervridna innehållet. Jag har varit ledsen många gånger över Malmös utveckling.
”Bo Holmström såg problemen och gjorde ett reportage: Malmö har blivit en tickande bomb …”
Per Svensson, fd senior columnist” på Sydsvenskan:s kultursida, kulturchef och reporter på Expressen, chefredaktör för Kvällsposten, innan han 2002 blev Expressens kulturchef och sedan 2018 politisk redaktör på DN rapporterade om Rosengård och arbetslöshet och intervjuade ungdomar som talade om att skjutningar, knark och framtidsdrömmar.
Vi är många som har vetat allt det som statsministern inte kunde veta. Vi har påpekat! Vi har skrivit spaltmeter efter spaltmeter. Det har gjorts åtskilliga reportage. Alla har gått i samma riktning.
Men statsministern kunde inte veta! Antingen ljuger han eller saknar han de kvalifikationer som krävs för att vara statsminister!
Nov 22, 2019 @ 12:44:40
Att förutse eller spå det inträffade i utvecklingen krävde nog ingen spådoms Saida, Det är nog ganska sannolikt att han far med osanning.
GillaGillad av 1 person