Rubriken är hämtad från Sverige 2019! Vi har läst den så många gånger de senaste åren. Senast igår kväll.
– Det har varit en tung och svart natt i Malmö. Jag tror att det vi ser är det polisen har flaggat för, nämligen en upptrappning av det grova och hänsynslösa våldet i Malmö, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh.
Ja, en pojke i 15-årsåldern har blivit ihjälskjuten på en pizzeria, ytterligare en pojke har fått allvarliga skottskador och en bil har sprängts på en gata bland bostadshus i centrala Malmö. Det är tragiskt! Men …
Jag förmodar att dessa två ungdomar inte var helt oskyldiga utan tillhörde någon av alla de gängkriminella som finns i Malmö. Detta var antagligen ett led i ”gangsterkriget” som härjar i Malmö.
Den 21 september 2019 presenterade Mikael Damberg (S), Karolina Skog (MP) och Morgan Johansson (S) regeringens åtgärdspaket bestående av 34 punkter mot gängkriminaliteten i Sverige. Våra ministrar framför gång på gång att de blir förbannade – men det händer inget nytt från deras sida.
Shekarabi, socialförsäkringsminister (S) och statsminister Löfven ryckte ut för ca en månad sedan. De beskyllde SD för att vilja avskaffa skyddsombuden. De skrev om vikten av en trygg och god arbetsmiljö och att bara lokalt fackligt valda skyddsombud kan vara garanten för detta.
På vilket sätt garanterar vår regering för att sjukvårdspersonalen har en bra arbetsmiljö? Igår kväll blev de ju tvungna att ha polisbeskydd när de skulle rädda liv! Det har blivit mer regel än undantag att ha polisbeskydd inom sjukvården i Malmö! Hur ska personalen kunna göra ett bra jobb i en så otrygg miljö?
Medierna idag ägnar fler ord om ungdomarna som skadades än om akutvårdpersonalen som måste uppleva denna otrygghet gång på gång. De förmedlar inte heller polisens arbetssituation. Alla de människor som i vardagen försöker att ta hand om våldsoffer och försöker lösa den våldsspiral som råder, är knappast betjänta av att ministrarna gång på gång blir förbannade!
Har inte alla yrkesverksamma rätt att ha en trygg arbetsmiljö? Ingen ska behöva utöva sina arbetsuppgifter under polisbeskydd! Nu måste regeringen och övriga politiker sluta att prata och ägna sig åt problemlösning istället. Medierna måste ta sitt ansvar och kräva handling av politikerna.

Nov 10, 2019 @ 18:32:51
Polisen, och därmed staten, har inte våldsmonopolet i Sverige längre. Att återta våldsmonopolet från kriminella, revolutionära och vänstern kommer att kosta många liv på båda sidor.
Skulden för detta tillstånd vilar helt på MP, V, S, L, C och med Reinfeldt eran M. KD har jamsat med.
GillaGillad av 1 person
Nov 11, 2019 @ 08:03:47
”Staten och Kapitalet” eller rättare sagt staten har en stor del av kapitalet. Staten ska därför stå för medborgarnas trygghet, om inte har de brutit samhällskontraktet.
GillaGillad av 1 person