Robot ska få fler att börja panta

Idag läser jag om hur en robot ska få oss svenskar att bli bättre på att panta våra läsk- och ölförpackningar. Målet är att 90 procent av alla burkar och PET-flaskor ska återvinnas. Vi har ju en bit kvar.

Så nu ska roboten kunna hjälpa oss! Pantroboten är särskilt framtagen för att underlätta för den som vill panta mycket på en gång. Istället för att panta varje burk och pet-flaska för sig, häller man i förpackningarna direkt ur säcken ner i ett fack. Maskinen sorterar och räknar panten själv. Kapaciteten är ungefär 100 förpackningar på ett par minuter.

Men kan verkligen denna robot få oss att panta mer? Vi som redan pantar kanske tycker att roboten är praktisk. Vi är vana att samla alla burkar och flaskor, åka iväg med säcken till butiken och mata automaten med burkar och flaskor. Vi ändrar inte beteende och dricker inte mer öl eller läsk bara för att vi får en robot.

De andra – de som inte pantar idag – kommer de att ändra beteende? Blir det roligare att panta för de som brukar slänga sina burkar eller flaskor utomhus eller i soptunnor? Jag har svårt att tro på det?

Vi lydiga svenskar, som är vana att panta våra burkar, blir förvånade när vi kommer utomlands. Vi undrar över varför svenskar är så lydiga.

I Spanien finner vi en stor gul container. I den blandar vi förpackningar, plåt, plast och kartonger . Ingen sortering och pant här. Glasflaskor lägger vi i en grön igloo och tidningar i en blå container. Hushållssoporna lägger vi i soptunnor men bara mellan 20,00 och 24,00.

Vi svenskar är väluppfostrade och följer alla direktiv som läggs på våra axlar. Vi skäms för att vi inte pantar burkarna i Spanien och för att vi blandar plast och plåt och kartonger. Det är enklare här men vi skäms!

3 kommentarer (+lägga till din?)

  1. uppstigersolen
    Okt 18, 2019 @ 17:06:08

    Den är till för att vi som tar med 5 – 10 flaskor och burkar men får stå och vänta när folk med trasiga kläder står och matar in 100 flaskor en efter en. Maskinen underlättar för oss vanliga samt snabbar upp för samlarna.

    Gillad av 1 person

    Svara

  2. tompas11
    Okt 18, 2019 @ 23:28:24

    Jag har en bekännelse att torgföra. Har aldrig pantat en endaste burk eller PET-flaska. Samtliga av dessa element har jag skänkt bort till andra inom familjen.
    La familia.

    Gillad av 1 person

    Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Livsideal

Jag vill leva som jag lär och inte som någon annan vill att jag ska.

دفتر بهار

نکنه ها باقی است

DET GODA SAMHÄLLET

HÄR SKAPAS SAMTIDENS SJÄLVFÖRSTÅELSE

Motvalls blogg

Förflugna tankar och bevingade ord.

Mons Krabbe

Samhällsdebatt, historia och säkerhetspolitiska analyser

Prickiga huset

Hälsobloggen

Kulturbilder

Svenska Kulturbilder - binder samman forntid med nutid

moviesaredreams831071279.wordpress.com/

EN KAXIG SVENSK BLOGG OM BROTT MM.

HallonHatt's sida

Just another WordPress.com site

En ängel 👼🏻 med svarta vingar.

Obotlig sjukdom, hobby, fotografering, smycken m.m

Rebecca Hybbinette

- Kamp ger återbäring!

MÅNSSONSKULTUR.SE

JOHNNY M RECENSERAR FILM, MUSIK & SÅNT

Sjunne [ dot ] com

Jan Sjunnesson skriver om politik som om det fanns en frihetlig patriotism och om kultur som om det fanns ett liv bortom politiken.

Sverigekanalen Dalarna

Nationell Webbradio/Dalarna

En gräsrot skriver

Dear past, thank you for all the lessons. Dear future, i am ready. Denna blogg behöver inga donationer. sprid gärna dess innehåll.

Högrelius funderingar!

Just another WordPress.com site

Kulturminnet

Om det svenska kulturarvets rikedom och kulturen i dagens samhälle

Riksväg 32 på det smålänska höglandet

Säger det hellre med bilder och musik.

Ocensurerade nyheter

Nyheter och politik.

Tommy Hanssons Blogg

Här bloggar Tommy Hansson om aktuella frågor

Alternativ för Sverige till EU-parlamentet 2019

Sverige ut ur EU! EU ut ur Sverige! Dags att ta tillbaka makten! AfS är din röst för swexit och det bästa alternativet för ett suveränt Sverige.

Jenny Piper

Politik, nyheter och samhällsdebatt

Peter Krabbe

Världen i fokus - vem styr vår framtid och varför?

Rakapuckar's Blog

Så bitter på Steffe med alliansen!

Halloj världen!

Ett resemagasin och en blogg av Inger Hansson. Om resor och hållbarhet. Om vackra platser. Om fotografi, natur och lite av varje.

Christer.L.Hansson

Det som danar mig

Vincat Veritas

Låt sanningen segra

Life, Death and all between

Welcome to an expanding worldview

SasjaL

Cyniker är inget man föds som, det är omgivningen som formar ...

Livsglimtar

Bättre sent än aldrig

mickecarlssonsblog om nutidens dårskap

Skillnaden mellan demokrati och diktatur är storleken på gapet mellan makten och folket. I min blogg visas hur gapet dag för dag blir allt större i Sverige.

Ama de casa

En hemmafru i Spanien

Peter Harold - Skrivarens blogg

Skrivandet är frihet - jag skriver för friheten.

Varjager's Weblog

I vår del av världen. En titt på fosterlandet och dess styrande elit med kritiska ögon.

Petterssons gör Sverige lagom!

"Envar har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet för envar att utan ingripanden hysa åsikter och frihet att söka, mottaga och sprida upplysningar och tankar genom varje slags uttrycksmedel och utan hänsyn till gränser." - FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, artikel 19

Rune Lanestrands blogg

Politik, jordbruk, Vänersborg, Sverige, EU och världen kommenteras av småbrukaren Rune Lanestrand

corneliadahlberg

Gräsrotsrevolt

%d bloggare gillar detta: