Det snurrar mer än vanligt i huvudet idag. Jag funderar över all ondska i världen. Varför bråkar människor? Svaret är naturligtvis: MAKT. Men … ändå? Är det så viktigt med makt och vad vill människor ha makt över?
När jag var barn så hade vi snöbollskrig – byggde en snöborg som vi försvarade. Andra årstider lekte vi cowboys och indianer eller tjuv och polis eller rymmare och fasttagare. Efter avslutad lek så var vi vänner igen. När jag var ännu mindre så sa jag när någon var dum: ”Akta er! Min far är flygare och kan bomba er!” Ja, far gjorde sin militärtjänst och repmånad inom flyget – som mekaniker! En gång bråkade jag med min storebror och gav honom ett blått öga! Men i stort sätt var vi vänner och det var bara lite småbråk.
I nutida debatter kastas det verbala snöbollar på varandra. Men det blir ingen vänskap efteråt. Istället fortsätter snöbollarna att vina dag efter dag. De ska vina tills motparten är skadad – mister sitt jobb, sin familj, sina vänner eller sin status. Det är onda krafter som försöker verka goda.
Det är maktgalna människor som vill bestämma. En del av dem är journalister och andra finner sin plattform i sociala medier. Ett har de gemensamt: De vill själv stå i första frontlinjen, leda opinionen samt bestämma över vad andra människor får säga och göra. De bryr sig inte om hur många lik de trampar över på vägen eller hur många människor de gör illa. De ska vinna!
”Varför skola mänskor strida?
Varför skall det flyta blod?
Varför ska så många lida
blott för någras övermod?
Friden är och ska väl bli
livets högsta poesi.”
Jag tänker på dessa rader då jag läser det verbala kriget som har tagit ny fart på sociala medier. Jag skäms över vissa kändisars beteende och ordval. De anser sig ha rättighet att HATA och att uttrycka sig hur vanvördigt som helst om andra personer. De anser sig att ha rätt att använda glåpord och förlöjliga andra människor. De anser sig ha rätt att göra direkta personpåhopp!
Nu är det människor som de tror kan opinionsbilda och som har många anhängare, som drabbas. Exemplen börjar bli många, Katerina Janouch, Peter Springare, Joakim Lamotte, Ann Heberlein och Alexander Bard för att ta några exempel.
De verbala snöbollskastarna saknar argument och använder elakheter istället. De letar på nätet, efter yttrande som den som ska förgöras har skrivit i något sammanhang eller något denne har gjort eller påståtts ha gjort, för mycket lång tid sedan. De drar fram snöflingor som de gör till laviner.
Varför? Jag kan bara se en orsak! Den som har ”fel” åsikter måste förgöras. Den personen får inte sprida sina åsikter vidare. Åsikterna äventyrar godhetsapostlarnas trovärdighet och makt. Rädslan och hotet att förlora makt föder ondska och elakheter. De ”goda” letar efter ondskan hos andra människor för att dölja den egna maktgalenheten!
Jan 10, 2018 @ 12:34:05
Jag försöker att undvika att läsa skräpet som många av hatarna producerar. Jag har FB men mer som ett sätt att logga in och följa sånt jag gillar. Hamnar jag på en hatsajt (som #jagärhär) så skriver jag inget utan lämnar den. Så jag håller blodtrycket i schack.
GillaGillad av 1 person
Jan 10, 2018 @ 13:40:43
Även jag försöker hålla mig utan så mycket som möjligt. Men jag läser och ibland känner jag att jag måste skriva vad jag tycker.
GillaGilla