Exakt samma sak kan vi uppleva så olika! det kan handla om olika händelser, smaker, ljud, ljus, atmosfärer, människor osv. Vi tolkar olika beroende av vårt tidigare liv, nuvarande liv och framtidsvisioner.
Jag minns såväl när jag skulle vara kattvakt en vecka hos min dotter mitt i centrum av Malmö. Jag upplevde en fruktansvärd vecka med trafik, utryckningsfordon, slammer, väsnande människor och barnskrik. Aldrig en lugn stund under denna sömnlösa vecka! Dottern upplevde en vecka i en stuga i skogen. Hon upplevde en fruktansvärd vecka. Det var så tyst så hon kunde inte sova. Hon behöver storstadsljuden för att kunna koppla av och jag behöver lugn och tystnad.
Ännu en gång har jag upplevt samma sak. Under Spanienresan har jag levt i storstadspulsen med människoljud och fordon. Många gånger har jag varit irriterad och önskat att människor skulle ta lite hänsyn. Det är inte nödvändigt att sjunga en aria kl 02 eller att beklaga sig högt och ljudligt över ev kärleksbekymmer kl 03. Det är inte heller nödvändigt att leka speedwayförare mitt i natten.
Så tillbringade jag några dygn uppe i bergen och äntligen fick min själ ro. Cikadorna har hållit öronbedövande konsert för mig. Men det har varit en lågmäld och hänsynsfylld människokontakt. Jag har njutit och stirrat i timtal på vyerna över berg och hav. Här skulle jag kunna tänka mig att bo bland vänliga och hjälpsamma människor och lyssnande till cikadorna, vågskvalp och palmernas sus.
Jag tänker ännu en gång på vad det är som gör att vi trivs och vilka associationer vi gör. Ibland handlar det helt enkelt om kulturkrockar. Vi stötte på en sådan en kväll i Benidorm. En neger spelade ”Drömmen om Elin” på dragspel och bredvid spelade en annan neger på bongotrumma mitt ibland tjattrande shortsklädda spanjorer i 33 graders värme. Allt kändes fel! En neger som spelar dragspel och spelar en svensk låt! En annan neger som spelar trumma till! Det kändes nästan som ett helgerån mot den svenska folkmusiken!
Hur upplever flyktingar och migranter Sverige?Det är givet att de har haft med sig upplevelser och förhoppningar! Trivs de i den svenska idyllen och kan de koppla av i vårt lugn? Saknar de värmen? Kan Sverige erbjuda dem det som de önskar?
Senaste kommentarer