Vad alla människor behöver är stabilitet i tillvaron. Jag stod på förstutrappan och lyssnade till kyrkklockorna.
De ringer varje Lördag oavsett väderleksförhållanden och ännu så länge oavsett vilket politiskt system vi har i landet.
Varför vill den svenska kyrkans överhuvuden styrda av svenska politiker ändra på det som är vår trygghet?
Det gäller då inte endast klockornas klang utan mer betydelsefulla inslag i vår tillvaro.
Kyrkklockorna är en symbol för det västerländska och det svenska.
Man behöver inte vara religiös utan endast inse historiens vingslag när klockorna ringer in helgen.
Allt politiskt trams för att förverkliga politiska idéer och sina anhängare är endast sekundärt när man borde inse att vi har historiska värden som förenar. Den svenska nationen byggdes inte upp under ett sekel. Det har tagit mer än 1000 år av vedermödor för att vi nu ska kunna njuta frukterna av tidigare generationers slit. Att kunna inse att den svenska historien inneburit en grund för nutida välstånd är en kunskap som mindre kunniga verkar ha problem med.
Att hävda allt åt alla är gångbart i dagens samhälle och faller vissa på läppen, de som inte har förmågan att inse vem som skapade de värden som vi ska dela med hela jordens befolkning enligt sann marxism.
Kyrkklockorna talar om för oss vem som skapade vårt land. Därför bör vi stå emot populistiska idéer som den humanitära stormakten..
Jag ser fram emot att också få höra klockorna över nejden om 20 år men är skeptisk om min önskan går i uppfyllelse.
Vi kanske inte bör hasta så snabbt utan med eftertanke ta vara på varje dag och inse att vad vi matas med från politiskt håll, det kanske inte är hållbart i längden.
Senaste kommentarer