Vi 50-talister som har haft förmånen att växa upp med en enastående västerländsk populärmusik kan skatta oss lyckliga. När nutida politiska bedrövelser blir allt för tunga kan vi luta oss tillbaka och genom musiken återigen uppleva vår ungdom när Sverige var ett tryggt land.
En del andra regioner i världen har inte den förmånen och får förlita sig på gamla skrifter som är 1400 år gamla. Det musikaliska i en viss del av världen är mycket eftersatt och borde inte attrahera yngre generationer. därför uppstår stora problem i de här regionerna när deras ungdomar influeras av västerlandets mer avancerade musikutbud. Jag tycker synd om de som immigrerat till väst och som inte förstår värdet av det kulturutbud som ligger framför deras fötter.
Att ta med sig gamla seder till en mer civiliserad värld är inte något som berikar individen. Att vara nyfiken och tillägna sig de kunskaper och det enorma informationsflödet som vi har begåvats med borde var och en immigrant se som en stor fördel.
För att få till en slutkläm vill jag påpeka att integration och assimilation är av största vikt om vi i fortsättningen ska leva ihop med personer från andra kulturer.
Välkomnar alla som vill förkovra sig och inte leva på våra tillgångar, till ett Europa som bör utvecklas och inte avvecklas.
Det Europeiska bygget är inte betjänt av kantstötta tegelstena i sitt bygge för framtiden. En gedigen utbildning är A och O för ALLA som vill vara med om att driva på det västerländska samhällsbygget i en positiv riktning.
Senaste kommentarer